Rýchorské náměstí je nejvýznamnějším veřejným prostorem v Žacléři. Jeho dnešní podoba odpovídá období první republiky, kdy byly realizovány kamenné opěrné zdi podél silnice, jejichž hlavním účinkem měl být efekt jakéhosi corsa před západní frontou domů. Spolu s uplatněním zeleně všeho druhu se u nás opožděně naplňovaly snahy provinčních center přiblížit se obrazu vídeňské Ringstraße. Na první pohled nevinná romantizující praxe, podpořená v éře socialismu vysazováním živých plotů a stromů s mohutnými korunami, přinesla v konečném důsledku efekt potlačení náměstí jako prostoru ve prospěch liniového uspořádání podél frekventované silnice. Dojem náměstí se vytratil, opěrné zdi dnes více než dříve odrážejí zvuk projíždějících automobilů a násobí hlukové zatížení fronty domů při spodním okraji náměstí. Osvětlení podporuje nadřazenost silnice.
Cílem našeho návrhu je podpořit původní kompoziční principy a obnovit prostorovou jednotu náměstí. Mírně skloněné dlážděné plató ve tvaru elipsy propojuje dominanty Mariánského sloupu, kašny a pomníku Josefa II., stojící na jeho podélné ose. Je zároveň chodníkem i pobytovou plochou. Hlavní silnice II. třídy je vůči elipse v tečné poloze. V tečném bodě je autobusová zastávka. Odstranění nízké zeleně umožní přehlédnout celý prostor náměstí od domu k domu. Stávající stromy budou nahrazeny novými, jejichž vzrůst bude odpovídat měřítku budov a požadavkům odstupových vzdáleností. Dalším zásadním momentem návrhu je scelení dlážděného povrchu spodní a vrchní komunikace na náměstí prostřednictvím pásů vějířové dlažby, která přeruší asfaltovou plochu vozovky. Řidiči projíždějících vozidel tak dostanou jasný signál, že se ocitli v prostoru jiného charakteru, než je tranzitní komunikace. Odstranění opěrných zdí, nahrazení objemově přerostlé lipové aleje a přemístění linie veřejného osvětlení potvrdí správnost řešení ve prospěch sjednocení náměstí jako nejdůležitějšího prostoru města, přičemž efekt nelineárně uspořádaného osvětlení a eliminace tvrdých odrazivých ploch z hlediska hluku zásadně přispějí ke zkvalitnění životního prostředí jak pro návštěvníky, tak zejména pro obyvatele bytových domů na náměstí.
Užitím nepravidelné kamenné odsekové dlažby s plovoucími většími kameny chceme posílit tradiční materiálové pojetí prostoru a současně zlepšit protiskluzově parametry povrchu chodníků oproti těm, které jsou dnes provedeny z betonové dlažby čtvercového formátu.
Návrh osvětlení vychází z koncepce rekonstrukce náměstí, jako centrálního prostoru města, jehož základními atributy jsou univerzálnost využití, přehlednost, dobrá orientace účastníků dopravy a současně zdůraznění dominant jako základních stavebních prvků komponovaného prostoru. Osvětlovací soustava reaguje rozmístěním jednotlivých těles na půdorys náměstí a vytváří rovnoměrnou hladinu osvětlenosti po celém jeho obvodu. Ve svém středu ponechává decentně nasvícené architektonické dominanty Mariánského sloupu a pomníku Josefa II.
Autor:
Tomáš Hradečný
Benedikt Markel
Spolupráce:
Klára Hradečná
Vilém Kocáb
Jakub Kochman
Martina Požárová
Dominik Saitl
Krajinářské řešení:
Lucie Vogelová, Jan Sulzer (Terra Florida)
Projekt osvětlení:
Ing. Petr Žák (ateliér světelné techniky)
Projekt: 2016—2018
Realizace: 2019—2020
Investor:
Město Žacléř
Realizace:
GEMEC – UNION a.s.
Restaurátorské a kamenické práce:
Petr Beneš